Przewodnik po Wrocławiu
Wenecja Północy
Wenecja Północy - określenie to przywołuje w wyobraźni obraz miasta, którego krajobraz ukształtowany jest przez wodę i spowity mgłą. Wąskie kręte uliczki, urocze zaułki, zabytkowa zabudowa... wszystko to rozpościera się nad malowniczymi kanałami, które kształtują strukturę miasta. Sankt-Petersburg, Sztokholm, Amsterdam i Wrocław - to miasta europejskie, które obdarzono tym mianem.
Wrocław położony jest nad Odrą i jej trzema dopływami, Ślęzą, Widawą i Oławą. Rzeka rozgałęzia się w kręte odnogi i kanały, które płynąc tworzą malownicze zatoczki i zakola oplatające licznie występujące tutaj wyspy i wysepki. Labirynt rzek i kanałów wraz z kontrolującym go systemem jazów, śluz i mostów tworzy Wrocławski Węzeł Wodny.
Perła Odry
Wrocław to także Perła Odry. Bogata historia, kultura i tradycja tego miasta, wysokie walory krajobrazowe i bogactwo zabytków sprawiają, że zasługuje ono na to zaszczytne miano. Miasto to jest jednym z najpiękniejszych miejsc położonych nad Odrą, i zarazem najbardziej wartościowych ze względu na swą bogatą historii, kulturze i tradycji, skarbnicą zabytków.
Klejnot Nilu
O Egipcie mawiano, że jest to Dar Nilu, ponieważ jego egzystencja była całkowicie uzależniona od tej rzeki. Wylewy Nilu, nawadniając i użyźniając podłoże tego kraju, narzucały tym samym cykl życia jego mieszkańców, a nawet miały poważny wpływ na ich wyobrażenia religijne i rozwój kultury. Bez Nilu ta wspaniała starożytna cywilizacja nie mogłaby powstać. O Wrocławiu można powiedzieć, że jest darem Odry. Początek miastu dała osada rozwijająca się co najmniej od X w. na Ostrowie Tumskim. W średniowieczu podstawowym kryterium przy wyborze miejsca osiedlenia się był dostęp do wody i szlaków komunikacyjnych oraz naturalne walory obronne. Rzeka nie tylko dostarczała wody pitnej, ale była niezbędna dla rozwoju różnych gałęzi wytwórczości, funkcjonowania rzeźni, młynów. Wyspy odrzańskie na terenie dzisiejszego Wrocławia doskonale spełniały te kryteria. Tędy biegł szlak bursztynowy, przemierzany przez kupców przybywających tu z terenów Imperium Rzymskiego po ten cenny surowiec.*
*Przedstawione materiały są fragmentem przewodnika po Wrocławiu i objęte są prawami autorskimi.